środa, grudnia 12, 2012

PORTAL WSPIERAM KULTURĘ
Dziś rano ruszył portal wspieramkulture.pl   http://wspieramkulture.pl
O razu wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze, 
Nie jest łatwo o nie prosić … ale może i ma to sens i uda się dzięki temu zrealizować wiele projektów które by nigdy nie powstały bo nie miały finansowania.
Miejsce działa na zasadzie zbiórki publicznej, każdy artysta może się tam zarejestrować i zaprezentować swój projekt, z drugiej strony rejestrują się sponsorzy, darczyńcy, właściwie może to być każdy kogo stać na wsparcie artysty sumą minimalną 10 zł. Uzupełnieniem jest trzecia strona czyli tak zwani patroni, osoby które mogą wesprzeć projekt artysty swoim patronatem i autorytetem. Może być to wskazówką ale nie musi bo właściwie każdy może przecież wspierać to co się mu podoba … lub nie wspierać niczego.
Zasada jest taka że artysta otrzyma pieniądze tylko jeśli w założonym przez siebie czasie zbierze 100 % sumy o którą wnioskował, jeśli zbierze np. 99% to nie dostaje nic a pieniądze wracają do darczyńców. Rzecz jest legalną zbiórką publiczną w której artysta dostaje pieniądze na realizację a darczyńcy otrzymują „prezent”, czyli coś dzięki czemu te pieniądze nie będą opodatkowane.

Zachęcam wszystkich do przyjrzenia się pomysłowi i wspierania akcji. Twórców do zgłaszania się z projektami jeśli wierzą że to może u nich zadziałać. Sam też postanowiłem sprawdzić czy to może sprawdzić się w moim przypadku. Wnioskuję o pieniądze … po prostu na materiały 4x5 cala, które wykorzystam w nadchodzących miesiącach przy kolejnych stoczniowych dokumentacjach. Tego rodzaju wniosek nie mógłby pewnie uzyskać wsparcia stypendialnego, głównie dlatego że zaraz po powstaniu pracy nie odbędzie wystawa, druk itd. Po kilku odrzuconych wnioskach w latach 2003 – 2007 przestałem do 2012 w ogóle startować w konkursach. Głównym moim założeniem jest wieloletnia praca zakończona wydawnictwem a nie wytracanie energii na organizowanie absorbujących siły i środki wystaw z każdą małą kolekcją. Finansowałem się więc sam … kto wie może to jest właśnie miejsce aby zmienić tą sytuację. Jeśli nie to najwyżej wszystko zostanie po staremu.

Projekt w kilka godzin wsparło na Facebooku ponad 370 osób, na tym etapie najważniejsze jest propagowanie portalu więc ślijcie proszę dalej. To może być naprawdę fajne narzędzie.