poniedziałek, grudnia 19, 2011

ZOBACZ KIM JEST GDAŃSK 2012


Oddaliśmy dziś z Anką Witkowską kolejny kalendarz z gdańskimi artystami...już czwarty.
Projekt dla Gdańsk 2016. Nakład 1000 egzemplarzy. Inny niż poprzednie iii chyba jestem w stanie znieść na ścianie każdy z miesięcy ;)

Styczeń - Dorota Androsz - z urodzenia Górnoślązaczka, z wyboru Gdańszczanka. Ukończyła PWST w Krakowie Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Od 2004 roku pracowała w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a od 2007 roku jest aktorką Teatru Wybrzeże. Zagrała m.in. w Sprawie Operacyjnego Rozpoznania w reżyserii Stanisława Brzozy, Orgii w reżyserii Wiktora Rubina czy w Pieszo w reżyserii Anny Augustynowicz. Autorka felietonów Magazynu Teatru Wybrzeże, wydawanych pod nazwą felieton ANDROszGENICZNY. Laureatka m.in. nagrody im. Hieronima Konieczki, Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska
za 2010 rok, nagrody aktorskiej za spektakl Orgia na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. W 2011 roku nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Luty - Julita Wójcik - akcjonistka, Jacek Niegoda - artysta video, członek legendarnej grupy CUKT, na tle instalacji dźwiękowej "Kultura niezależna" www.google.pl | w 2011 udostępnili swoje video-archiwum publiczności, które można oglądać w Kolonii Artystów we Wrzeszczu, Miszewskiego 18

Marzec - Marek ROGULUS Rogulski - artysta intermedialny, performer, muzyk, teoretyk sztuki. Szef fundacji TNS oraz
galerii-pracowni Spiż 7. Autor m.in. projektu Poza Postmodernizm. ww.free.art.pl/fundacja.tns

Kwiecień - Anna Steller i Magda Jędra od 7 lat tworzą teatr Good Girl Killer. Pierwsze produkcje GGK ( Good Girl Killer, Akcja) wpisują się w formułę teatru tańca. Ostatnim realizacjom (Dziewczynki w czerwonych bucikach, Le Sni, Have a Nice Hell, Lotta i Gula) bliżej do idei performensu i nurtu site specific. Odmienne stylistyki, którymi się posługują lub środki właściwe kategoriom określanym jako kultura pop czy kultura wysoka, próbują łączyć w swojej pracy w spójną narrację rzeczywistości.
Ania zaczynała tańczyć w 1993 z Dada von Bzdulow, Magda w 1997 z Gdańskim Teatrem Tańca. W 2005 wspólnie z Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim zrealizowały debiutancki spektakl Good Girl Killer, którego tytuł został przyjęty jako nazwa grupy.

Maj - Ania Reinert - malarka. Laureatka licznych nagród, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2003). Wystawa jej obrazów pt. Transparentność, pokazywana w ramach festiwalu Alternativa 2011, to architektura miejska o precyzyjnie obrysowanych, geometrycznych kształtach. www.aniareinert.art.pl

Czerwiec - Roman Perucki - organista, profesor, Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Prezes Stowarzyszenia. Organizator festiwali i konkursów organowych. Koncertuje na wszystkich kontynentach, w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych całego świata. Juror licznych konkursów organowych, autor wielu nagrań radiowych i radio-telewizyjnych. Posiada liczne odznaczenia i nagrody w dziedzinie kultury oraz najwyższe odznaczenia papieskie.

Lipiec - Tomek Lipnicki - muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta. W latach 90. lider kultowego zespołu Illusion, z którym nagrał 5 płyt i koncertował na większości festiwali muzycznych w Polsce. Wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk (laureat w 2008 oraz 2010 roku w kategorii Wokalista Roku) w kategorii „Wokalista Roku”. W 2010 roku otrzymał Fryderyka jako wokalista formacji Lipali, z którą gra do dziś.

Sierpień - Piotr Kaliński (Hatti Vatti) - DJ i producent. Tworzy muzykę dub/dubstep/dub techno. Jest współtwórcą netlabelu Qunabu oraz gra w zespole Gówno. Wideo do jego utworu „You”, ukazujące charakterystyczne elementy trójmiejskiego pejzażu, zdobyło nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2011.

Michał Szlaga - fotograf. Od 2000 roku dokumentuje Stocznię Gdańską i zachodzące na jej terenach zmiany. Od 2008 realizuje cykl fotografii pod hasłem "Polska - Rzeczywistość. Lubi wiatr, deszcz, mgłę, brak słońca i aparaty z opcją video. Od kilku lat regularnie publikuje w polskiej prasie i spaceruje po zakładzie z owczarkiem niemieckim Hermanem.

Konjo & Skiba & Janiszewski - Paweł Konnak, Krzysztof Skiba i Jarosław Janiszewski, twórcy związani z gdańską niezależną sceną artystyczną lat 80, między innymi z formacjami Tot-t. Autorzy książki „Artyści. Wariaci. Anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie 80”.

Maciej Szupica - artysta multimedialny, wykładowca ASP w Gdańsku. Współzałożyciel zespołów Cavaleris i Dick4Dick, członek zespołu Gypsy Pill. Otrzymał kilka statuetek Festiwalu Polskiego Wideoklipu Yach Film (m.in. Grand Prix za wideoklip Dziwny jest ten kraj zespołu Pink Freud).

Sylwester Gałuszka i Mikołaj Jurkowski - Robotnicy Sztuki, założyciele pracowni artystycznej PGR_ART z siedzibą w Kolonii Artystów, pierwotnie zlokalizowanej na terenie Stoczni Gdańskiej. Od 2010 roku koordynują projekt edukacyjno - artystyczny WRZESZCZ ART! Na zdjęciu stoją na tle muralu, który stworzyli w ramach Festiwalu Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.