czwartek, października 11, 2012

DZIECI REWOLUCJI 1980


Wolność, Równość, Solidarność
Myśli o przyszłości Europy - z Niemiec, Francji i Polski

Dzieci rewolucji 1980
W projekcie „Dzieci rewolucji 1980” Michał Szlaga – gdański fotograf młodego pokolenia (rocznik 1978), podejmuje temat „Solidarności” w prywatnych rozmowach z przedstawicielami zawodów robotniczych (rocznik 1980), podczas sesji zdjęciowych wykonanych w miejscach ich pracy, a więc w dużych zakładach przemysłowych na terenie Gdańska i okolic. Liczba 1980 to ważny symbol dla Polski. Jest to rok przełomu walk o wolność, data początku końca reżimu komunistycznego, obalonego dzięki bezkrwawej rewolucji zapoczątkowanej przez stoczniowców gdańskich, a kontynuowanej w wielu funkcjonujących ówcześnie w całym kraju fabrykach i zakładach. Portretowani są dziećmi tejże rewolucji, która miała im zapewnić lepszą przyszłość. Czy rzeczywiście tak się stało? Projekt ten ma częściowo odpowiedzieć na to pytanie.

Powyżej wstęp z książki.
Zostałem poproszony przez Fundację Bertelsmanna o przygotowanie pracy o Solidarności, rzecz ukazała się obok materiałów fotograficznych innych autorów z Niemiec i Francji. Nie chcąc powielać starych rozwiązań, wracać do znanych bohaterów i miejsc, postanowiłem portretować ludzi z rocznika 1980 w kontekście pracy. Nie wszystkie portrety zostały opublikowane tym razem, cieszę się jednak że powstały i mam nadzieję popracować jeszcze nad rozbudowaniem cyklu.
Dziękuję za pomoc w realizacji firmom; Gdańska Stocznia Remontowa, Famos Starogard Gdański, LPP / Centrum Dystrybucyjne w Pruszczu Gdańskim/, PKP, Morski Port Gdańsk oraz NSZZ Soldarność.
Dziękuję bardzo Marcie Wróblewskiej za pomoc w redakcji przeprowadzonych wywiadów i spięcie ich w całość.
Serdeczne podziękowania dla Chrisa Niedenthala.